100 ezer magyar próbálta már ki az újfajta azonosítást, sokan a jogsi miatt
Egyre többen regisztrálnak a közigazgatásban tavaly bevezetett Arcképes azonosítás szolgáltatásra, amely személyes megjelenés nélkül is igénybe vehető. A videótechnológiára épülő szolgáltatás különösen nagy segítséget jelent az élethelyzetük miatt mozgásukban korlátozott vagy külföldön tartózkodó magyar állampolgárok számára – áll a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) szerdai közleményében.
Az Arcképes azonosítás teljeskörű ügyintézést tesz lehetővé számítógépről, tabletről vagy okostelefonról, ügyintézői közreműködés és személyes regisztráció nélkül. A magyarorszag.hu központi e-ügyintézési portálon elérhető azonosítási lehetőség segítségével a hét minden napján, 24 órában igénybe vehetők az azonosításhoz kötött e-közigazgatási szolgáltatások. A regisztráció videóhíváson keresztül történik, így a szolgáltatás használatához egy web böngészőre, egy kamerára és egy mikrofonra van szükség. Regisztrálni a magyarorszag.hu főoldalán, a Központi Azonosítási Ügynök felületén a „Bejelentkezés” gombra kattintva lehet, ahol videókapcsolaton keresztül először egy ügyintézővel lépünk kapcsolatba. A bejelentkezés során a biztonságos arckép-azonosító szoftverek az érvényes, személyazonosság igazolására alkalmas okmányról készült képet összevetik a közigazgatási nyilvántartásban szereplő adatokkal és az ügyfél videókommunikáció során rögzített arcképével, majd arcképegyezés esetén véglegesítik a regisztrációt.
A videótechnológiára épülő, biztonságos azonosítási mód teljesen egyenértékű a Központi Azonosítási Ügynök felületén található Ügyfélkapu-, Telefonos-, Elektronikus személyi igazolvánnyal történő, valamint Ügyfélkapu+ azonosítási szolgáltatásokkal – áll a NISZ közleményében. A magyarorszag.hu portálon elérhető elektronikus közigazgatási szolgáltatások mellett, már további 50 – a Központi Azonosítási Ügynökhöz csatlakozott – különböző intézmény portálján is lehetőség van akár videótechnológián keresztül is azonosítani magunkat.
A közlemény szerint az Arcképes azonosítás igen népszerű a felhasználók körében: a 2021 február-augusztus időszak eredményeit összehasonlítva a 2022-es év azonos időszakával, a szolgáltatás 110 százalékos a növekedést mutat a kezelt videóhívások tekintetében. A 2021 februári indulás óta napjainkig közel 100 ezer videóhívást kezeltek a NISZ által működtetett 1818 Közigazgatási Ügyfélvonal munkatársai – írták. Az ügyfelek egyértelműen a vezetői engedély meghosszabbítása céljából használják leggyakrabban az Arcképes azonosítást, az indulás óta a regisztrációk 56 százalékát e célból kezdeményezték. A második legnépszerűbb, a videóhíváson keresztül történő Ügyfélkapu ügyintézés indítása volt.