Budapest
2024 november 28., csütörtök
image

10 millió Celsius-fokos anyagot lőtt ki magából a Nap, épp a Föld felé

A Napot vizsgáló kutatók megfigyelése szerint a központi csillagunkon nemrég egy, a Földnél négyszer nagyobb folt jelent meg, ami végül a hét elején okozott kitörést. A képződményből 10 millió Celsius-fokos anyag áramlott ki – írta meg az Interesting Engineering.

A napfoltok olyan intenzív mágneses mezők, amelyek átmenetileg leállítják a konvekciós folyamatokat a Napon. (A konvekció a plazma részecskéinek hidrodinamikai áramlása során végbemenő energiatovábbítást jelenti.)

A folyamat leállása miatt a nagy mágneses intenzitású terület nem fogadja be a kavargó töltött gázokat a Nap belsejéből, így az adott terület hőmérséklete csökkeni kezd. Emiatt a szondák és teleszkópok képein az adott terület sötétebbnek tűnik, innen az elnevezés: napfolt.

A tudósok korábban már megállították, hogy a Nap 11 éves cikluson megy keresztül, amely során a mágneses pólusai átfordulnak. Ebben az időszakban éri el a maximumát, ami nagy mennyiségű napfoltot és naptevékenységet eredményez. Jelenleg a 25. ciklusnál járunk, ami 2025 júliusára csúcsosodhat ki.

Az egyik ilyen napfolt az AR 3098 jelű, ami a megfigyelések során egyre nagyobb lett. Az intenzitását látva a tudósok biztosra vették, hogy napkitörésre számíthatnak tőle. Ez végül szeptember 12-én történt meg, amikor a folt épp a Föld irányába nézett.

Az erőssége M osztályú volt, ami mérsékeltnek mondható. Az A, B és C az alacsony intenzitásúak közé tartozik, míg az X a legerősebb napkitörést jelzi.

A kitörés egy rövid időre kiütötte a rádiókat a Csendes-óceán térségében, komolyabb problémát viszont nem okozott.