Budapest
2024 november 27., szerda
image

10 hónapig termelt áramot a víz alatt az idő 99 százalékában működő erőmű

A napelemek és a szélerőművek mellett további hatékony megoldás lehet, ha a tengerek és óceánok hullámzásából próbálunk energiát kinyerni. Hogy mennyire, azt az amerikai CalWave nevű startup cég mutatta meg.

A New Atlas beszámolójából kiderül, hogy a cég nemrég befejezte az xWave nevű technológiájának tesztelését, és a szerkezet igen megbízhatónak bizonyult. A készülék a 10 hónapos teszt során több mint 99 százalékos üzemidővel dolgozott San Diego mellett.

Bár ez a fajta iparág egyelőre még gyerekcipóben jár, a CalWave szerint komoly potenciál van benne. A hullámok kiszámíthatóbbak, energiasűrűségük pedig más megújuló energiaforráshoz képest 20-60-szor nagyobb lehet. Az viszont egy nehéz kérdés, hogy mindezt hogyan lehet kihasználni.

A CalWave erre fejlesztette ki az xWave-et. Ez egy, a vízen lebegő platform, amit a tengerfenékhez rögzítettek, így egy heveder folyamatosan a víz felszíne alatt tudja tartani. Hogy pontosan hogyan működik, azt nem árulta el a cég, de annyit tudni, hogy a felette elhaladó hullám, valamint az általa keltett mozgás az, amely segítségével energiát tud termelni a szerkezet.

A cég elmondta, a most elvégzett tesztet eredetileg 6 hónaposra tervezték, de végül 10 hónapra tolták ki, és úgy tűnik, ez nem jelentett problémát. A vállalat 2035-ig 1 GW energiát szeretne kinyerni a hullámokból.